۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰:۲۲
در حال انتقال به وبسایت

فردا

پروژه تخریب ایران و زمان تصمیم بزرگ

دشمن بستری از نارضایتی را در داخل آماده می‌بیند، یک شبکه همکار پای کار هم دارد که بدون هزینه در حال ترویج خشونت و سوق دادن اعتراض به سمت براندازی است.

وطن امروز؛ مهدی محمدی: پس از ناآرامی‌های دی ۹۶ در ایران، یک درک عمومی ایجاد شد که اعتراضی زیرپوست جامعه ایرانی وجود دارد و باید آن را چاره کرد. از روزی که این اعتراض‌ها پایان یافته، ناظران و بازیگران، آشکارا و نهان، ۲ دسته شده‌اند؛ دسته نخست آن‌ها که تلاش کردند علت اصلی نارضایتی‌ها را درک کنند و بدون نفی اصل اعتراضات، برای جلوگیری از تبدیل اعتراض به آشوب از یک سو و چاره کردن مشکلاتی که بخش‌هایی از مردم را معترض کرده از سوی دیگر، تلاش کنند.

نتیجه این رویکرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را هدایت کرده‌اند، این بود که ایشان بابت معضلی که خود هیچ نقشی در ایجاد آن نداشته‌اند –یعنی وجود بی‌عدالتی در جامعه- و اساسا شکل‌گیری آن محصول بی‌توجهی سیستماتیک به دستورات، توصیه‌ها و تذکرات ایشان است، از مردم عذر خواستند و همزمان تلاش‌هایی برای انجام نوعی «اصلاحات فراقوه‌ای» در کشور آغاز شد که بازگشت پرداخت یارانه به بودجه ۹۷ و جلوگیری از افزایش قیمت حامل‌های انرژی تنها بخش‌های رویین آن بوده است. در سوی مقابل، اما کسانی که در روز‌های آشوب کاملا منفعل و غافلگیر بودند، بویژه بخش‌هایی از دولت و تندرو‌های جریان غربگرای دوم خردادی، سعی کردند یک بازی چندلایه با هدف «تصاحب اعتراضات» را کلید بزنند.

۱- هم دولت و هم غربگرایان دوم خردادی بخوبی می‌دانند – و پیمایش‌های مختلف مراکز متعدد این مساله را تایید کرده است- که ریشه ناآرامی‌های دی‌ماه، عملکرد دولت در حوزه اقتصادی و ناامیدی فزاینده مردم از حل مشکلاتی مانند بیکاری و رکود در آینده بوده است. در هیچ‌کدام از مطالعات متنوع انجام شده، مردم یک «مساله حاکمیتی» را به عنوان ریشه اعتراضات برجسته نکرده‌اند. حتی در نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان که داده‌های آن در جلسه مرکز بررسی‌های استراتژیک به نحو مضحکی دستمایه تحلیل‌هایی قرار گرفت که سعی می‌کرد به ضرب و زور بگوید اعتراض مردم اقتصادی نیست، این حقیقت قابل پوشاندن نبود که اکثر مردم بیش از هر چیز از وضع معیشت خود ناراضی هستند و ناتوانی و بی‌عملی دولت در حل مشکلات، این نارضایتی را بدل به نوعی ناامیدی کرده که می‌تواند اعتراض را هم به آشوب مبدل کند.

۲- دولت و شرکای تندرو آن در جریان دوم خرداد عمدا و در حالی که می‌دانستند مشکل مستقیما مربوط به خودشان است سعی کردند موضوع اعتراض را تحریف کرده و آن را سمت اصل نظام سوق دهند. هم رئیس‌جمهور و هم برخی تندرو‌ها که جزو سردمداران کودتای ۸۸ بودند، تقریبا بلافاصله پس از خارج شدن از شوک اعتراضات، به تکرار مکانیکی این جمله پرداختند که «اعتراض مردم فقط اقتصادی نیست» با این هدف که هم اتهام را از خود دور کنند و هم بتوانند بلافاصله مجموعه‌ای از باج‌ها و امتیاز‌ها را که مدت‌هاست در پی گرفتن آن از مردم و نظام هستند، ولی موفق نمی‌شوند، به عنوان مطالبه مردم مطرح کنند.

بویژه جریان اصلاح‌طلب که دچار نوعی بن‌بست فکری شده بود و می‌دید جامعه از آن‌ها عبور کرده و خواهان نوعی اقتدار در اداره کشور است، سعی کرد همگام با ضد انقلاب، اصل نظام را مخاطب اعتراض‌ها معرفی و تلویحا تهدید کند در صورتی که امتیاز‌های مدنظر آن‌ها تامین نشود، اعتراض‌های بعدی در راه خواهد بود. در واقع اصلاح‌طلبان که هیچ تصمیمی برای مواجه شدن با مسائل اصلی معیشت مردم ندارند، با ورود به این فاز که اصلا معیشت مساله مردم نیست، موضوع را دور زدند و تحریک برای ناآرامی‌های بیشتر را با هدف به دست گرفتن رهبری آن و فشار بیشتر بر حاکمیت در دستور کار قرار دادند.

۳- دولت با تمام توان سعی کرد از نمایندگی مطالبات...

ادامه...
آخرین وضعیت میزبانی تیم‌های ایرانی و عربستانی از زبان علی کفاشیان آداب و رسوم مردم کرمان درعید نوروز تشییع پیکر شهید هوانیروز در شهر میلاجرد دردسر عجیب باک پراید برای 2 تبهکار فراری مشهد هنگام تعقیب و گریز پلیسی! هواشناسی وزش باد شدید برای البرز پیش بینی کرد جدایی زلاتان از منچستریونایتد قطعی شد توهین خاخام اعظم صهیونیست به مردم سیاه‌پوست پیشنهاد «دوبخشی» آمریکایی‌ها به اروپا برای تحریم موشکی ایران ادامه مسابقات فوتبال روستاهای خلیفان وضعیت نامناسب معابر شهرک صنعتی اردبیل + فیلم اولین آمار از قربانیان حوادث جاده‌ای در بهار 97/ 25 نفر جان خود را از دست دادند امیر عابدزاده: برای این تیم ملی غیرممکن وجود ندارد/ پرتغالی‌ها به کی‌روش می‌گویند "پروفسور پروفسوری که فارسی بلد نیست، حافظ نخوانده اما شاهنامه زیاد خوانده است! محبوب‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاری خارجی جهان اعلام شد شعب کشیک بانک قوامین در ایام نوروز اقدام جانسون در مقایسه پوتین با هیتلر، تهاجمی و غیرقابل‌قبول است بیل با شکستن رکورد ایان راش برترین گلزن تاریخ ولز شد دیدار دوستانه همشهری‌های گیلانی پشت درهای بسته باقری باز هم غایب بود/ مرور کارهای تاکتیکی زیر نظر برانکو دیدار عیدانه با خانواده شهیدان در دامغان + عکس آسیب رساندن فیلتر روغن های تقلبی به موتور خودرو روایت ضرغامی از سنگکی محله‌شان و آقا محمود /شاطر محله، یه پا مجازی کار است، جل‌الخالق! 7 کشته و زخمی در انفجار خانه‌ای در قزوين ورود گردشگران خارجی به گیلان در نوروز امسال افزایش یافته است اعتراض رسمی وزارت خارجه به اقدام ترکمنستان در تیراندازی به ماهیگیران ایرانی پریدن دختر 22 ساله از روی پل عابر پیاده ورود گردشگران خارجی به گیلان در نوروز امسال افزایش یافته است آلی: انگلیس پس از حذف از یورو 2016 روند رو به رشدی داشته است ۶ کشته و زخمی براثر انفجار منزل مسکونی در قزوین بيل با شکستن رکورد ايان راش برترين گلزن تاريخ ولز شد جان باختن یک نفر بر اثر برخورد 2موتورسیکلت در یکی از محورهای فرعی رشت جراحی مغز گربه برای خارج کردن گلوله های ساچمه ای از جمجمه یونکر: اروپا آماده اقدام علیه آمریکا است خلاصه بازی چین 0-6 ولز (هت تریک گرت بیل) بهنام بانی استقلالی است یا پرسپولیسی؟ مقام پاکستاني:اسلام آباد پيشنهاد تهران را بپذيرد این پسر در حال سنگ شدن است! +تصاویر ورود خودرو به گيلان از مرز 500 هزار دستگاه گذشت کفشگری: واژه نوروز مرا یاد هادی نوروزی می اندازد؛ در بازی با پرسپولیس انتظار ندارم تشویق شوم اختراع نرم افزار دندانپزشکی توسط نخبه مهابادی اهواز| بیش از ۱۳۶ هزار مسافر در خوزستان جابه جا شده است آیین نوروزگاه در کاخ تاریخی مروارید کرج آغاز شد «جانسون» اذعان کرد: شعار «اسد باید برود» دیگر عملی نیست گردشگری در گنج نامه آتش سوزی در جنگل نیاتک شهرستان هیرمند  آرامش و امنیت، هدیه نوروزی ناجا به گردشگران جزیره کیش تنها راه رهایی از مشکلات اقتصادی از دیدگاه امام جمعه تبریز سمنان| ‌جشنواره بازی‌های بومی و محلی در روستای گردشگری فرومد برگزار می‌شود مردم و کارگزاران نظام مصمم به تحقق بخشیدن شعار سال هستند ره آورد سفر روحانی به هند